اینفلوئنسر مارکتنیگدیجیتال مارکتینگسئوشبکه های اجتماعیمباحث عمومی

اینفلوئنسر کیست؟ اینفلوئنسر مارکتنیگ چیست؟

influencer marketing

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر «به افراد شناخته شده و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی اینفلوئنسر می‌گویند. این تعریف کلی از اینفلوئنسر است.

رشد شبکه‌های اجتماعی در روند زندگی مردم و تصمیم‌های‌شان تاثیر گذاشته، از سوی دیگر افرادی هم در رسانه‌های اجتماعی با انتشار عکس‌ها و ویدیوهایی مخاطبانی را به سمت خود جذب کرده‌اند.

آن‌ها ممکن است از زندگی روزمره، حرفه، علاقه‌مندی‌ها و سرگرمی‌های خود، دغدغه‌های خود در زمینه‌های مختلف مثل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، ورزشی و … شروع به تولید محتوا به صورت عکس و ویدیو کنند و آن‌ها را در صفحه‌شان به اشتراک گذارند.

گروهی از مردم هم به دلیل علاقه‌مندی و سلیقه خود این افراد را دنبال می‌کنند در نتیجه تعداد فالوورهای این افراد روز به روز افزایش پیدا می‌کند و به هزاران نفر می‌رسد.

این افراد برعکس سلبریتی‌ها (هنرمندان، ورزشکاران، فعالان سیاسی، اقتصادی و …) در خارج از فضای مجازی کمتر شناخته شده‌اند.

در واقع معروفیت آن‌ها بیشتر در رسانه‌های اجتماعی است، اما تاثیرگذاری بیشتری را روی مخاطبان خود دارند.

اینفلوئنسرها را از جنبه‌های مختلف می‌توان تقسیم‌بندی کرد اما شاخص اصلی دسته‌بندی آن‌ها میزان فالوور آن‎ها است.

در میان جماعت افراد تاثیرگذار، ماکرو اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرها را داریم. تفاوت آن‌ها در چیست؟

افرادی که تقریبا بالای ۵۰۰ هزار فالوور دارند را ماکرو اینفلوئنسر می‌گویند و همچینین به کسایی که بین ۱۰ تا ۵۰۰ هزار فالوور دارند را میکرو اینفلوئنسر گفته می‌شود.

اینفلوئنسر مارکتنیگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ، بازاریابی از طریق اینفلوئنسرها را اینفلوئنسر مارکتینگ می‌گویند. این نیز یک تعریف کلی از اینفلوئنسر مارکتینگ است.

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از ترندهای جهانی ۲۰۱۷ در دنیای دیجیتال مارکتینگ می‌باشد که روند رو به رشدی را در پیش گرفته است.

بازاریابی دهان به دهان (Word of mouth marketing) یکی از روش‌های پر بازده بازاریابی است که همواره از گذشته تاکنون مورد علاقه بازاریابان نیز می‌باشد.

اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از ابزارهایی است که با استفاده از بازاریابی دهان به دهان همیشه در طول زمان برای کسب و کارها مفید بوده اما اکنون با رشد شبکه‌های اجتماعی این ابزار وارد فاز جدیدی شده است.

در واقع اینفلونسر راه میانبری برای اجرای بازاریابی دهان به دهان با کیفیت بالا است.

اینفلوئنسرها محتوای اختصاصی را منطبق با ذائقه مخاطبان‌شان تولید می‌کنند.

در روش بازاریابی دهان به دهان، افراد تاثیرگذار درباره برند، محصول یا خدماتی با مخاطبان خودشان صحبت می‌کنند و مخاطبان آن‌ها به دلیل قبول داشتن اینفلوئنسرهای انتخابی خود حرف‌های آن‌ها را در نظر می‌گیرند و در تصمیم‌گیری‌های‌شان تحت تاثیر آن حرف‌ها هستند.

حالا تفاوت کار با این دو دسته ماکرو اینفلوئنسر و میکرو اینفلوئنسر در چیست؟

باید گفت که رشد میکرو اینفلوئنسرها بسیار قابل توجه بوده که نظر بازاریابان را به خود جلب کرده است.

میکرو اینفلوئنسرها افرادی تاثیرگذار در حوزه های تخصصی با دنبال‌کنندگان وفادار هستند که نرخ تاثیرگذاری  (Engagement Rate) بالایی بین مخاطبان خود دارند.

این میزان بالاتر از نرخ تاثیرگذاری سلبریتی‌ها و حتی ماکرو اینفلوئنسرها است، که در نهایت کسب و کارها با میکرو اینفلوئنسرها، میزان بازگشت سرمایه (ROI) بیشتر و مناسب‌تری نسبت به سلبریتی‌ها و ماکرو اینفلوئنسرها دریافت خواهند کرد.

نظرات