PHPابزارهای متن بازاسکریپت هاپرتالسورس کدسیستم مدیریت محتواطراحی وبفروشگاه سازکامپوننت / کتابخانهمتن بازنرم افزار

دروپال چیست

drupal
دروپال یک سیستم مدیریت محتوا اپن سورس و همچنین فریمورک برنامه های تحت وب میباشد که با PHP نوشته شده و تحت مجوز GNU منتشر گردیده است. دروپال برنده چندین جشنواره بین المللی اپن سورس است و سه سال متوالی عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا را از آن خود کرده است.
در آگوست ۲۰۱۵ این فریمورک علاوه بر امکانات هسته، دارای بیش از ۳۱۰۰۰ افزونه برای توسعه است. دروپال چه برای برنامه نویسان و توسعه گران وب که نیاز به نوشتن توسعه های پیچیده دارند و چه برای افراد مبتدی که نیاز به مدیریت وب سایت بدون اطلاعات برنامه نویسی دارند، مناسب میباشد.
دروپال روی انواع سیستم عامل ها قابل راه اندازی میباشد و از هر وب سروی که توان اجرای PHP را دارد (مثل Apache، IIS، Lighttpd، nginx) و انوع سیستم های بانک اطلاعاتی (مثل MySQL، MariaDB، PostgreSQL، SQLite، MongoDB و Microsoft SQL Server ) پشتیبانی میکند.
ایده دروپال توسط آقای Dries Buytaert در سال ۲۰۰۱ آغاز گردید. “Drupal” واژه آلمانی به معنای قطره میباشد.
دروپال اکنون آزادانه توسط توسعه گران مختلف توسعه پیدا میکند و به سرعت در حال رشد محبوبیت است.
طبق آمار در جولای ۲۰۱۰ هزاران وزارت خانه و سازمان دولتی در سطح جهان از این سیستم بهره میبرند. این رقم جدای از سایت های دانشگاهی، مدرسه ای، شرکتی، شخصی و غیره است که اگر بخواهیم همه را حساب کنیم در همین تاریخ بالغ بر ۷.۲ میلیون سایت در سطح جهان استفاده کننده آن هستند.
همچنین قابل عرض است که دروپال برنده چندین جشنواره بین المللی اپن سورس است و سه سال متوالی عنوان بهترین سیستم مدیریت محتوا  را از آن خود کرده است.
از نظر امنیتی، علاوه بر اینکه میتوان عنوان یکی از ایمنترین سیستم های مدیریت محتوایی را به دروپال داد، تیم امنیتی دروپال به دقت پیگیر هرگونه گذارش از مشکلات امنیتی آن میباشند و به سرعت این مشکلات در نسخه های اصلاحیه، برطرف میگردند.
تعداد زیادی از شرکت های کوچک و بزرگ برای  انجام پروژه های خود از دروپال استفاده میکنند و با قدرت های این سیستم ، پروژه ها و سرویس های وب و نرم افزاری متنوع را به مشتریان خود ارائه می دهند.

دروپال چه مزایایی دارد؟

  1. دروپال متن باز (Open Source) است.
  2. دروپال سه سال متوالی به عنوان برترین سیستم مدیریت محتوای جهان برگزیده شده است + بیشتر
  3. دروپال چندین سال برنده جایزه امنیت شده است + بیشتر
  4. هزاران ابزار آزاد و رایگان بر بستر دروپال رشد کرده اند. این یعنی کاهش هزینه های تولید با سفارشی سازی ابزارهای موجود و آماده توسعه.
  5. رابط کاربری ساده و آسان که در اختیار کاربر نهایی قرار میگیرد و قابلیت مدیریت فرایندها و بخش های مختلف را به ساده ترین روش ممکن فراهم میکند.
  6. جامعه برنامه نویسان و کاربران دروپال گسترده است. دروپال انجمن بسیار بزرگ و فعال جهانی دارد و هزاران سایت به آموزش آن میپردازند. این یعنی کارفرما به یک برنامه نویس و یک شرکت انحصاری وابسته نیست و در صورت بروز مشکلات مختلف میتواند تیم فنی پروژه را تغییر دهد.
  7. دروپال یک بستر توسعه پذیر و با انعطاف بالا است. یعنی به تناسب افزایش نیاز ها و توسعه پروژه میتوان امکانات جدید متنوع را به آن اضافه کرد. امکانات و زیر سیستم هایی که همگی روی یک هسته راه اندازی میشوند.
  8. نیازی نیست برای بخش های مختلف یک سازمان یا شرکت از سامانه های مختلفی استفاده کرد. وب سایت شرکت، مدیریت ارتباط با مشتریان، مدیریت پرسنلی، مدیریت کتابخانه، فروشگاه، تالار گفتگو، وبلاگ کارمندان، همگی روی یک سیستم یکپارچه راه اندازی میشوند.

Comment here